Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, dotyka coraz większej liczby osób, w większości kobiet, ale także chorują na nią mężczyźni. Ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu a jej objawy dotyczą m.in. przybierania na wadze, łysienia, spadku libido, trudności z zajściem w ciążę, jak i przewlekłego uczucia zmęczenia, senności, rozdrażnienia, stanów lękowych i depresyjnych, czasami huśtawki nastrojów. W chorobie Hashimoto należy zadać o ciało i o psychikę, szczególnie, że jest to choroba autoimmunizacyjna a organizm atakuje sam siebie mówiąc STOP dotychczasowemu trybowi życia. Pierwszym krokiem jest wizyta u endokrynologa i diagnostyka oraz zastosowanie się do jego zaleceń. Kolejnym, już po postawieniu diagnozy, jest ustalenie diety, która nie będzie nasilać procesu zapalnego tarczycy, ale go będzie wyciszać, oraz uzupełni niedobory ważnych pierwiastków niezbędnych do produkcji hormonów tarczycy takich jak selen, jod, cynk i żelazo.

Nie należy na własną rękę w oparciu o informacje z internetu ustalać sobie suplementacji, gdyż może to mieć negatywne skutki, np. w przypadku selenu, którego nadmiar negatywnie wpływa na funkcjonowanie wysp trzustkowych i na rozwój insulinooporności oraz cukrzycy typu II. Nie można też zapominać o możliwych interakcjach – suplementacja zawsze powinna być ustalana po konsultacji z lekarzem, nigdy samodzielnie. Równie ważna jest witamina D3 i je suplementacja, jednak w tym przypadku powinna być poprzedzona oznaczeniem jej poziomu i ustaleniem adekwatnej dawki przez lekarza. Sam preparat nie powinien być przypadkowo wybranym suplementem, ale lekiem, bo tylko to gwarantuje jego skuteczność i deklarowaną przez producenta na opakowaniu dawkę.

Wciąż wiele mówi się o wpływie związków goitrogennych na produkcję hormonów tarczycy w związku z tym, że utrudniają przyswajanie jodu z pożywienia oraz wchłanianie lewotyroksyny. Goitrogeny zawarte są m.in. w soi, kapuście, brukselce, kalafiorze, jarmużu, brokułach, prosie, rzodkiewce, owocach takich jak truskawki, brzoskwinie, gruszki oraz orzechach arachidowych i batatach. Okazuje się, że jeżeli podaż jodu w diecie jest wystarczająca, to spożywanie w umiarkowanej ilości warzyw i owoców zawierających związki goitrogenne nie stanowi problemu i nie ma konieczności całkowitego rezygnowania z ich obecności w diecie. Warto też wiedzieć, że obróbka termiczna w ok. 30% je dezaktywuje.

W chorobie Hashimoto ważnym elementem leczenia może być także psychoterapia. Poprawa stanu zdrowia psychicznego sprzyja równowadze hormonalnej, gdyż człowiek jest integralną całością, czymś więcej niż sumą części, żywym organizmem w którym wszystkie składowe działają we wzajemnej zależności wpływając na siebie nawzajem. Wypracowanie nowych, bardziej konstruktywnych sposobów radzenia sobie z sytuacjami stresogennymi, umiejętność dbania o własne potrzeby, rozpoznawanie emocji, to tylko kilka z ważnych elementów higieny psychicznej i dbałości o zdrowie. Z drugiej strony warto wiedzieć, że jeżeli hormony związane z pracą tarczycy zostały ustabilizowane dzięki skutecznemu leczeniu, a samopoczucie psychiczne mimo to się nie poprawiło, jest to sygnał, że należy zaopiekować się właśnie psychiką.

Autor: Małgorzata Mróz