Wiele osób pierwszy raz stykając się z koniecznością wizyty u psychologa ma wiele wątpliwości i obaw. Zastanawiając się jak wygląda taka wizyta, przeżywają stres i napięcie. Jak w takim razie przebiega spotkanie?
Zwykle wywiad ma charakter częściowo swobodny, dostosowany do tego co wnosi pacjent, częściowo narzucony przez terapeutę, który zadaje pytania. Pierwsza wizyta to z perspektywy psychologa sformułowanie podstawowych trudności, tego z czym przychodzi pacjent – wyjaśnienie przez telefon terapeucie z czym się pacjent zgłasza nie wystarcza do zrozumienia istoty problemu. Do tego konieczny jest wywiad. Psycholog musi uzyskać maksimum potrzebnych mu informacji, aby móc stworzyć wstępną diagnozę. Znaczenie mają zarówno informację werbalne i niewerbalne ujawniające się przy spotkaniu. Często, to co pacjentowi nie wydaje się kwalifikujące do terapii okazuje się wymagające tej formy leczenia, a czasem odwrotnie, to z czym pacjent przychodzi podlegać powinno wstępnie innej formie. Czasem pierwsza wizyta wyłania konieczność przeprowadzenia badań psychologicznych, odesłania na konsultację psychiatryczną, psychoterapia par zostaje rozbita na osobne terapie indywidualne, terapia dziecka staje się psychoterapią rodzinną – o tym decyduje psycholog, jak najlepiej dobierając metodę do trudności pacjenta. Najważniejszą zasadą jest skuteczność- opracowanie skutecznej metody zależy od diagnozy, a ta od solidnie przeprowadzonego wywiadu, często angażującego także innych specjalistów. Wiele osób zaniepokojonych taką pierwszą wizytą stara się w napięciu wybrać najlepszego psychologa wnikając w analizę jego kompetencji czy internetowych opinii, zapominając że w procesie psychoterapii niezwykle istotnym elementem jest zaufanie do specjalisty.
Na początku psycholog pyta o powód zgłoszenia, analizuje objawy. Z czasem wywiad poszerza się o całą sylwetkę pacjenta i wszystkie obszary jego życia. Częściowo pacjent może mówić swobodnie o sobie i tym, co go sprowadza, a częściowo psycholog dopytuje bądź kieruje rozmowę na inne tory, aby uzyskać konieczne informacje. Pierwsza wizyta może zakończyć się wstępnymi wnioskami i zaleceniami. Konsultacje to etap który zajmuje od 3 do nawet 10 spotkań, po nich może dojść do rozpoczęcia psychoterapii. W tym okresie wizyty są nastawione za zebranie informacji od pacjenta, nie są jeszcze oddziaływaniem leczącym, należy uzbroić się w cierpliwość czekając na pierwsze efekty. W trakcie tych wizyt pacjent zostanie poinformowany o diagnozie swoich trudności i proponowanych formach leczenia, ma również możliwość omówienia tych zaleceń z psychologiem.
Autor: Joanna Dębska-Biernat